dr n. med. Kamil Drucis
Urodziłem się w 1976r. w Gdańsku. Tutaj się wychowałem oraz ukończyłem IX Liceum Ogólnokształcące z wyróżnieniem Kuratora Oświaty dla najlepszego maturzysty. Od zawsze pasjonowała mnie medycyna – w szczególności chirurgia, co zaowocowało decyzją o podjęciu studiów lekarskich na ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku (dzisiejszy Gdański Uniwersytet Medyczny). Decyzji tej nigdy nie żałowałem – jak również stypendium na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie.
Tytuł lekarza uzyskałem w 2001 roku, w 2003 r. podjąłem studia doktoranckie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zakończone obroną pracy pt. „Możliwość klinicznego zastosowania oceny śródoperacyjnej węzła „wartownika” za pomocą badania skrawków mrożonych i biopsji odciskowej w raku piersi” i uzyskaniem stopnia doktora nauk medycznych.
Specjalizowałem się najpierw w dziedzinie chirurgii ogólnej pod kierownictwem śp. prof. Andrzeja Kopacza – polskiego pioniera leczenia zaawansowanego czerniaka i mięsaków tkanek miękkich metodą hipertermicznej chemioperfuzji, a następnie z chirurgii onkologicznej pod kierownictwem prof. Janusza Jaśkiewicza – specjalisty, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych u pacjentki po amputacji z powodu nowotworu.
Zainteresowania zawodowe
W polu moich zainteresowań medycznych jest leczenie czerniaka, raka piersi i chorób łagodnych piersi oraz leczenie zaawansowanych postaci chorób nowotworowych. Jestem autorem oraz współautorem ponad 90 publikacji, które ukazały się w takich czasopismach naukowych jak New England Journal of Medicine, The Lancet Oncology, European Journal of Surgical Oncology, World Journal of Surgery. Prowadzę oraz współtworzę czołowe polskie portale internetowe o tematyce onkologicznej. Prowadziłem liczne wykłady zarówno w środowisku medycznym jak i nie związanym ze służbą zdrowia (m.in. dla agencji Reuters, Rady Miasta Gdańska) oraz pisałem rozdziały do podręczników naukowych (m. in. „Rozwój diagnostyki medycznej metodami detekcji podczerwieni„). W 2013 roku otrzymałem nagrodę „Profesjonalista Forbesa w kategorii lekarz”.
Dydaktyka
Chętnie dziele się swoją wiedzą z młodszymi – jestem opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nominowanego dwukrotnie do nagrody Czerwonej Róży oraz wiceprezesem Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego, które prężnie działają na forum akademickim i społecznym – poprzez liczne akcje profilaktyczne i informacyjne o tematyce onkologicznej kształcą przyszłych medyków i pracowników ochrony zdrowia, kreując w nich pasję do zawodu oraz uczą opieki nad pacjentami onkologicznymi. Akcja „Dotknij Piersi” zorganizowana przez SKN i ASO została uznana za najlepszą kampanię na rzecz walki z rakiem w Polsce w 2014 r. Moja działalność dydaktyczna została uhonorowana nagrodą Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za szczególne zaangażowanie w działania na rzecz podnoszenia jakości kształcenia.